Czarna wstęga – nasza wycieczka do muzeum geologicznego.
Istnieje wiele wspaniałych lekcji i prezentacji w duchu pedagogiki Montessori, niektóre z nich są wyjątkowe. Dzisiaj uczestniczyliśmy w jednej z nich z naszymi uczniami. Rano zdecydowaliśmy, że specyfika lekcji wymaga specjalnej przestrzeni, więc wszyscy poszliśmy do muzeum geologicznego.
Lekcja nazywa się „Czarna wstęga” i następuje zaraz po dwóch pierwszych wielkich lekcjach „Początek wszechświata” i „Przyjście życia na ziemi”. Dr Montessori przygotowała ten materiał w odpowiedzi na dyskusję, którą przeprowadziła z dzieckiem.
Długa wstęga z czarnej tkaniny powoli rozwija się i możemy zobaczyć kiedy Ziemia uformowała się, a potem jak długi (lub krótki) był okres ludzkości na Ziemi.
Więcej informacji na:(https://www.montessoriservices.com/ideas-insights/the-long-black-strip).
Oryginalna prezentacja obejmowała imponującej długości 300 metrów wstęgę z czarnej tkaniny zwiniętej na drewnianym kołku. Dziś w czasie lekcji prezentujemy na lekcji wstęgę o długości 46 m.
Zgodnie z instrukcjami doktora Montessori dwaj nauczyciele rozwijają ze szpuli długi, wąski pasek czarnej tkaniny. Nauczyciele bez słowa zaczynają rozwijać czarny pasek materiału, kładąc go na ziemi, dociekliwe dzieci podążają za nimi pytając: „Co to jest? Po co to jest?”
Nauczyciel Montessori jest bardzo cichy. Być może mówi „Zaczekaj i zobacz”. Być może nie mówi ani słowa do końca, kiedy długi czarny pasek został całkowicie rozwinięty, a na samym końcu pojawia się niespodzianka: wąski pasek białego materiału.
Nauczyciel w końcu mówi: „Ta mała biała część reprezentuje cały czas, w którym istoty ludzkie przebywały na Ziemi. Porównaj ją z czarnym paskiem, który reprezentuje wiek Ziemi”.
Dzieci spoglądają z powrotem na ulicę, gdzie zniknął czarny pasek, a potem znów spoglądają na maleńki pasek bieli w dłoni nauczyciela.